Dagoon

29. prosince 2007 v 13:27 | Bohyně Simsalabims |  Odpovědi Magické poradny

Dotaz:

ahojte holky!
Tak jsem tady a mám na vás menší radu - chtěl bych si založit se skupinkou několika lidí svůj vlastní coven. Na internetu jsem toho ale četl hodně a nejsem si teda jistej jak na to. Někde píšou že je potřeba rok a den čekat a učit se někde zase je třeba trojího zasvěcení. Pak ale někde stojí že postačí obyčejné samozasvěcení.
Mám takový plán že se všichni ,,dosvětíme,, až v tom covenu - nevadí to?
Dále: Když se ten coven založí a někdo odejde musí se odsvětit? A nebo ja to bude?
Musí být vedoucí covenu kněz a nebo postačí jen zkušený čaroděj ( teda né tak zkušený jako Johanka :) ) který by to řídil? A může být v covenu i satanistka? Teda já si myslím že by tam mohla být jelikož v našem covenu se budeme učit magii ( nejen Wiccu) a provádět kouzla...
A máte nějaké rady pro založení a udržení covenu?
Díky předem Váš Dagoon

JohankaCorey, 25.12.2007 23:21
Dagoon: ahojky, napišu ti nekolik rad, něco o hierarchiich, zasvěceních, par vysvetleni a pravidel...jinak...coven je neco jako kulatej stůl - ŽÁDNEJ NĚKDO KDO BY TO ŘÍDIL!!! - my jsme si s holkama rovny

Takže :-):
Na internetu opravdu najdeš mnoho informací a "striktních opatření" pro coven, nejvíce však záleží na domluvě členů covenu, jak to bude u nich konkrétně fungovat.
Zasvěcení je závažná záležitost, která je nezvratná, dá se pouze pozměnit a to nejdříve rok a den od minulého zasvěcení. Postup zasvěcení si coven volí sám, některé coveny neuznávají samozasvěcení, jiné po tobě budou chtít krev, aby ses svlékl nebo se nechal svázat a podobně. Nic z toho samozřejmě není nutné a tyto ošklivé metody se již v dnešní době vyskytují jen u tradičních wiccanů a v různých sektách typu satanistů, dekadentů a emo.
V tradičních covenech je zavedena hierarchie, kde je velekněžka, velekněz nebo obojí a poté nižší hodnosti, i to však v dnešní době nabývá mírnější podoby a velekněžka/velekněz buď v covenu nejsou nebo svého postavení nevyužívají nijak silně (nejsou uctíváni, nevybírají peníze apod.), mohou mít třeba vyšší slovo při rozhodování, ale ani to není nutné. Coven by měl být jako kulatý stůl, kde jsou si všichni rovni bez ohledu na zkušenosti a znalosti, stojíme přeci v kruhuJ.
Členem covenu může být v podstatě kdokoliv, třeba uvedu coven mé skvělé přítelkyně - Plzeňskou sekci (mora.wbs.cz) - tento coven byl od počátku zakládán jako "směska", tedy není problém mít ve společenství satanistku. Výhoda je ta, že si můžete vyměnit mnoho informací, nevýhoda pak ve výběru rituálů, aby seděly všem.
Opuštění covenu bývá velmi problematickou záležitostí, jelikož coven by měl fungovat jako rodina, kde se můžeš o druhého opřít, říct všem všechno co se ti líbí a nelíbí a nemuset skrývat svůj, i když třeba odlišný, názor. Takové vazby je těžké zpřetrhat, ale není třeba se odsvětit. Někteří lidé prostě magii nepřičichnou dostatečně, nebo potřebují změnu, a tak prostě odejdou jinou cestou. Odchod či vyhození člena by mělo probíhat vždy klidnou cestou a domluvou, jelikož negativní energie by nabourala strukturu společenství více než odchod osoby.
Doporučuji ti články ze stránek zrcadlo.mysteria.cz, které spravuje wiccanská autorka Noira (i když v některých ohledech s autorkou nesouhlasím, myslím si, že je to jeden z nejlepších magických webíků, který má přehled o všem). http://zrcadlo.mysteria.cz/co_je_to_coven.php

LILIANA:

Jelikož zkušenosti ohledně covenu začínám teprve sbírat a navíc ti Johanka napsala vyčerpávající odbornou odpověď i s odkazy na dobré články, přidám tedy pouze svůj skromný názor a pohled na věc :-)
Jsem založením vyznavač svobodného duchovního i magického rozvoje, takže podle toho bude má odpověď vypadat :-)
Doporučila bych ti, abys založení a fungování covenu přizpůsobil především VÁM, ne tomu, co někde píší, byť je to od zkušených a moudrých. Každý člověk je individualita a originál a stejně tak každý coven. Považuji za nejcennější následovat svůj vnitřní hlas a svoji cestu, zvlášť pokud jde o osobní rozvoj nebo rozvoj schopností.
Zkuste se tedy nejdříve sejít a probrat - nebo nejlépe každý sepsat - co vlastně od vašeho covenu každý z vás očekáváte a přejete si. Jestli trváte na zasvěceních, nějakých pravidlech a hierarchii, nebo dáváte přednost tomu vytvořit prostě volný "čarodějnický spolek" založený na přátelství...případně je vám to jedno.
Podle toho pak můžete naplánovat, jak bude vše vypadat. Myslím, že to nejdůležitější v covenu je právě to učení, předávání zkušeností a praxe - to ostatní je tak trošku "navíc" a k tomu, abyste byli úspěšní a dobří, to nutně nepotřebujete.
Souhlasím, že zasvěcení je už vážnější záležitost, a tak byste se pro něj měli rozhodnout ne proto, že se to má nebo musí, ale protože chcete. Mohlo by být dokonce nebezpečné někoho zasvětit proti jeho přání nebo ho k tomu přemluvit, když se tím necítí jistý. Takže bych zasvěcování brala jako naprosto dobrovolnou záležitost a přistoupila bych k němu, až do toho budete mít chuť.
Pokud by se stalo, že se v tom neshodnete a část z vás bude na zasvěcení trvat, ale ostatní nebo jeden z vás nebude chtít, pak myslím, že není takový problém udělat zasvěcení jen pro ty členy, kteří chtějí a ten kdo nesouhlasí, může pouze rituál podporovat...a pak se v budoucnu rozhodnout, jestli se také dodatečně přidá.
Co se týče vedení covenu, tak je to zase jen na vás, čemu dáváte přednost. Není ani tak důležité, aby byl vůdce covenu (pokud ho budete mít) zkušený čaroděj, jako spíš dobrý organizátor...aby dokázal případně naplánovat program nebo posouvat vývoj covenu dál, pokud se třeba "zasekne". Také by měl umět dobře vycházet s ostatními členy a být takovým stmelujícím prvkem covenu - to znamená, aby dokázal urovnat případné spory nebo celkově vytvářel dobrou a přátelskou atmosféru.
Odchod člena - s tím souhlasím s Johankou. Nemá cenu někoho držet, pokud bude chtít odejít. Je to sice určitě pro coven nepříjemná událost, ale na druhou stranu by také nebylo ono, kdyby mezi vámi zůstával někdo, kdo tam být ve skutečnosti nechce. Nejlepší je, jak už napsala Johanka, vyřešit to přátelsky a klidně - a třeba odcházejícímu členovi udělat nějaký rozlučkový rituál nebo oslavu a vyprovodit ho s přáním všeho dobrého. Tak si stále mezi vámi zachováte dobré vztahy a můžete se klidně dál setkávat, i když už ten dotyčný přímo v covenu nebude.
Také nevidím jako problém mít v covenu satanistku. Pokud se domluvíte co se týče rituálů a zaměření covenu, pak bude vše ok :-)

To jsem se nějak rozepsala :-) Přeji tedy na závěr hodně štěstí a úspěchu :-)


VERONIKA
Nemusíš čekat vůbec na nic, jenom najít ty správný lidi, se kterýma si budete navzájem "sedět",zasvěcení taky není nutný, pravidla si sestavíte sami, domluvíte se na nich. Já osobně nejsem zastánkyní nějakých striktních pravidel, záleží to opravdu na domluvě a ne něco slepě dodržovat. S tou satanistkou není žádný problém, záleží jen na členech, koho mezi sebou vezmou, ale chce se to taky domluvit na zaměření, nebo můžete dělat od každýho něco, fakt to záleží na vás. Odsvětit se ani nedá, když se zasvětíš, je to na pořád, tak si to všichni rozmyslete. V covenu ani nemusí být všichni zasvěcení, je to každýho volba, jestli jo, nebo ne. Vedoucího covenu si stanovíte sami, ale neměla by tam být žádná nadřazenost, jako já jsem tady "vedoucí", tak mě budete poslouchat, měli byste si být všichni rovní a nebojovat spolu.
Tak ať vám to vyjde. V
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JohankaCorey JohankaCorey | E-mail | 29. prosince 2007 v 19:18 | Reagovat

omlouám se Noiře - nejedná se o wiccanskou autorku!

2 Nikola Nikola | 23. února 2008 v 20:49 | Reagovat

Milý Dagoone,

Chtela bych se te zeptat jestli by jsi mi nemohl odpovedet na pár mých otázek moc by jsi mi pomohl....

takze chtela bych se te zeptat jestli se dostanu na Hotelovou skolu........potom jestli zlepsim svoj prumer ve skole a jestli se se svoji velmi dobrou sestrenici podíváme do Ameriky,taky jestli se proslavíme......a jestli jo tk cim........a posledni otázka je kdy me potká konecne láska......já vim je toho na tebe hodne lae pro me jsou tyto otázky moc dulezité a byla bych moc ráda kdybys na ne mohl odpovedet co nejdrive...predem moc dekuju

Neco o mne:Jmenuju se Nikola a je mi 14 jsem z Libereckého kraje tot asi vse.....

3 Nikola Nikola | 23. února 2008 v 20:50 | Reagovat

promin azpomnela sem pridat svuj mail tady je Nikla7@seznam.cz plsky odpovez mi na maila dekuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama